Dzielimy się naszą wiedzą...
Co zrobić, by rośliny w akwarium bujnie rosły?
Podstawowe czynniki wpływające na wzrost roślin akwariowych
Wiemy, że już sama liczba czynników związanych ze wzrostem i zdrowiem roślin może początkowo wydawać się zniechęcająca. Jednak jeśli szeroko sklasyfikować te czynniki na trzy kategorie, zadanie decydowania o tym, co jest potrzebne, staje się dużo łatwiejsze. Przyjmuje się zatem podział na trzy kategorie:
- podłoża,
- pH/twardość
- suplementy.
Każda kategoria opiera się na poprzedniej, wykorzystując podstawy stworzone w celu zapewnienia właściwego środowiska dla bujnego wzrostu roślin na każdym etapie.
Podłoże - podstawa każdego zdrowego ekosystemu w akwarium
Podłoża są fundamentem systemu. Począwszy od wyboru wysokiej jakości żwiru (takiego jak naturalnych i bogatych w minerały żwirów Seachema: Flourite™, Flourite Dark™, Flourite Black™, Flourite Red™ lub Onyx Sand™), które kładą podwaliny pod dalsze sukcesy. Chociaż tani żwirek może zaoszczędzić pieniądze w krótkim okresie czasu, to w dalszej perspektywie, wcale nieodległej, oszczędności będą zniwelowane przez konieczne wydatki na użycie suplementów, aby zrekompensować niedociągnięcia jałowych żwirów.
Do wysokiej jakości żwiru można po prostu dodać kilka roślin i kilka ryb i mieć udane akwarium roślinne. Prawdopodobnie nie zdobędzie ono żadnych nagród za tempo wzrostu, ale będzie to dobre, solidne akwarium, którego ogólna prostota utrzymania spodoba się początkującym, ale też i bardziej zaawansowanym hobbystom.

Jak dostosować parametry wody dla roślin akwariowych?
W tym momencie może nastąpić rozbieżność oczekiwań między hobbystami.
Niektórzy będą zadowoleni z akwarium w takiej formie, a niektórzy będą chcieli przenieść akwarium na wyższy poziom, tj. szybszego wzrostu, bogatszej zieleni itp.
Ten kolejny poziom zaczyna się od optymalizacji pH/twardości (KH i GH) za pomocą buforów i soli mineralnych. Chociaż terminy te są używane dość często, warto je tutaj zdefiniować dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z akwarystyką.
Co to jest pH, KH i GH w akwarium?
- pH jest miarą zawartości kwasu w wodzie mniejsze wartości pH przekładają się na wyższy poziom kwasowości. pH 7.0 oznacza, że woda ma odczyn obojętny. Wszystkie wartości poniżej oznaczają wodę kwaśną, a wartości powyżej oznaczają wodę zasadową.
- KH jest miarą stężenia zawartości węglanów (wodorowęglanów i węglanów) w wodzie. Ponieważ węglany działają jako bufory pH, można zauważyć, że KH i pH są nierozerwalnie związane w akwarium roślinnym (ogólnie KH i pH są ze sobą powiązane).
- GH jest miarą zawartości wapnia i magnezu (obejmuje również inne dwuwartościowe kationy metali, np. kationy metali dwuwartościowych, np. żelaza, miedzi itp., które wnoszą mniej niż 1% do całkowitego GH) w wodzie. Dla KH i GH niskie wartości odpowiadają „miękkiej” i wysokie wartości odpowiadają „twardej” wodzie. Rodzime środowisko niektórych roślin (Cryptocoryne, Aponogeton, itp.) jest w wodzie miękkiej, podczas gdy inne (Sagittaria subulata, Riccia, itp.) jest w wodzie twardej.
Cele hodowlane będą dyktować podejście do regulacji pH i twardości wody. Jeśli hodowane są rośliny miękko wodne, a woda źródłowa jest twarda, konieczne będzie jej zmiękczenie poprzez przy użyciu systemu RO (odwróconej osmozy) lub kupując już zdemineralizowaną/dejonizowaną wodę. Po zmiękczeniu wody należy następnie wyregulować pH, KH (używając Acid Buffer™ i Alkaline Buffer ™ w wersji płynnej lub w proszku) i GH (Equilibrium™) w zależności od potrzeb. Jeśli hodujesz rośliny twardo wodne, zadanie jest nieco łatwiejsze, ponieważ konieczne byłyby drobne korekty. Jeśli woda źródłowa jest już twarda, wówczas pH może być jedynym parametrem wymagającym regulacji. Dla osób pragnących utrzymywać rośliny w miękkiej wodzie należy zauważyć, że wiele roślin miękko wodnych rośnie całkiem dobrze w twardej wodzie (Cryptocoryne, Aponogeton itp.), dlatego też, jeśli woda źródłowa jest twarda, warto najpierw zastosować wodę źródłową, aby sprawdzić, jak sobie radzą. Jeśli dobrze, demineralizacja nie będzie konieczna.
Suplementacja w akwarium – jak dostarczyć roślinom niezbędne składniki odżywcze?
Ostatnią kategorią optymalizacji środowiskowej jest Suplementacja. Suplementacja obejmuje organiczne składniki odżywcze (witaminy, aminokwasy, węgiel itp.), a także mikroelementy i pierwiastki śladowe (żelazo, mangan, nikiel, kobalt itd.). W tej kategorii istnieje również hierarchia parametrów, która odnosi się do coraz bardziej szczegółowych i zaawansowanych wymagań.
Jaką suplementację akwarium wybrać?
Najlepszą metodą na określenie, czego wymaga system, jest rozpoczęcie z kilkoma produktami i używanie ich przez kilka miesięcy. Jeśli mają pozytywny wpływ, to są niezbędne. Jeśli, jednak wydają się nie mieć żadnego wpływu, to prawdopodobne jest, że nie są one konieczne. Jeśli nie masz pewności, wstrzymaj dozowanie produktu i sprawdź, czy występuje negatywny efekt. Jeśli jest taki negatywny efekt, wówczas dany produkt jest wymagany przez system. Z linii produktów Seachem zazwyczaj polecamy zacząć od Flourish™ i/lub Flourish Tabs™. Zapewniają one szeroki zakres mikro-składników odżywczych (witamin, aminokwasów) oraz mikroelementów i pierwiastków śladowych (żelaza, manganu, niklu, kobaltu i innych), które poprawiają zdrowie i wzrost roślin.
Jeśli tempo wzrostu jest znaczne, pierwiastki śladowe są często wykorzystywane szybciej niż inne składniki Flourish™, dlatego w tym przypadku korzystne byłoby również zastosowanie Flourish Trace™ wraz z Flourish™ i/lub Flourish Tabs™.
Gdy ta podstawa zostanie ustalona, można następnie zbadać stosowanie suplementacji specyficznej dla danego parametru. Ponieważ zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze, wskaźniki zużycia i źródło wody mogą się drastycznie różnić, ustaliliśmy, że idealnym podejściem do suplementacji jest oddzielenie każdego składnika, tak aby każdy z nich mógł być dozowany indywidualnie w zależności od potrzeby. Czasami wymagania te można określić za pomocą testów, a czasami poprzez zwykłą obserwację reakcji roślin. Pięć głównych parametrów, które wymagają bezpośredniej kontroli to:
- Azot (Flourish Nitrogen™),
- Fosfor (Flourish Phosphorus™),
- Potas (Flourish Potassium™),
- Węgiel (Flourish Excel™)
- Żelazo (Flourish Iron™).
Azot jest składnikiem białek i kwasów nukleinowych, fosfor jest składnikiem ATP, NADP, kwasów nukleinowych i fosfolipidów błonowych a potas jest aktywatorem enzymów i jest zaangażowany w równowagę ładunkową. Węgiel jest podstawą wszelkiego życia i dlatego jest niezbędny do wzrostu roślin. Żelazo jest niezbędne do tworzenia chlorofilu i bierze udział w enzymatycznym transporcie elektronów i innych procesach utleniania i redukcji.
Chociaż akwaria roślinne są często uważane za zbyt trudne dla początkujących hobbystów, my uważamy, że akwaria roślinne są wręcz idealne dla początkujących hobbystów. Dzięki odpowiedniemu podłożu początkujący akwarysta może mieć udane akwarium przy minimalnej opiece serwisowej. Gdy początkujący akwarysta poczuje się bardziej komfortowo w tym hobby, to będzie bardziej skłonny do eksperymentowania i w ten sposób może budować na solidnych podstawach kolejne bardziej zaawansowane akwarium.
Seachem dostarcza wszystkie niezbędne produkty, by stworzyć zdrowe, bujne akwarium – nie tylko roślinne – bez nieprzyjemnych niespodzianek.