Blog
Jak założyć i pielęgnować akwarium low-tech z Akademią Seachema
Masz ochotę założyć akwarium i relaksować się, obserwując spokojne życie ryb? Już byś to zrobił, ale pewnie przytłacza Cię ilość rzeczy, na których musisz się znać. Mamy dla Ciebie propozycję. Obejrzyj serię ośmiu odcinków Akademii Seachema, a przekonasz się, że założenie akwarium w wersji low-tech to nic trudnego. Przejdź z nami przez wszystkie etapy: od zakładania, przez prowadzenie, po serwisowanie akwarium.
Prowadzącym każdego odcinka jest Łukasz Ciszkowski – zapalony akwarysta, miłośnik aquascapingu, czyli sztuki aranżacji akwarium, który może się poszczycić tytułem Mistrza Europy w aquascapingu (European Aquascaping Championship) 2021.
Odcinek I – od koncepcji do gotowej aranżacji
W pierwszym odcinku Łukasz opowiada o tym, jaki dobrać sprzęt oraz jakich użyć materiałów aranżacyjnych, by akwarium nie tylko cieszyło oczy, ale również nie sprawiało niepotrzebnych kłopotów. Bo wystarczy znać kilka zasad i je zastosować. Dlatego Łukasz zwraca uwagę na:
- jakość i parametry podłoża, gdyż jego rodzaj ma znaczenie dla rozwoju roślin i utrzymania mikroflory w akwarium;
- sposób, w jaki najlepiej ułożyć poszczególne elementy, żeby nie przysporzyć sobie dodatkowej pracy;
- metodę sklejania ze sobą korzeni i skał, żeby łączenia wyglądały estetycznie i naturalnie (podejrzewałbyś, że używa się do tego kawy?);
- strategię wysypywania podłoża, aby nie uszkodzić szkła oraz żeby stworzyć ciekawy widok.
Po takim wstępie zapraszamy na film o roślinnych mieszkańcach akwarium.
Odcinek II – zielono w akwarium, czyli sadzimy rośliny
Drugi odcinek Akademii Seachema to opowieść o roślinach w akwarium. Bo oczywiście nie każde „zielone” się nadaje do życia w wodzie, szczególnie że mowa o wersji low-tech (czyli bez podania dwutlenku węgla), dlatego Łukasz zwraca uwagę na różne typy i gatunki. Przedstawia 3 grupy takich roślin:
- epifity, których nie sadzi się do podłoża,
- rośliny sadzone w podłożu,
- rośliny pływające.
Nie tylko to się liczy. Wszak chodzi również o ładny wygląd, czyli jak ustawić rośliny względem siebie i ścianek akwarium: niższe rośliny z przodu, na drugim planie te wyższe, a w tle rośliny najwyższe.
Prowadzący przedstawia, w jaki sposób sprzedawane są rośliny i czy to ma jakieś znaczenie dla uprawy w akwarium. Pokazuje, jak roślinki przygotować, rozdzielić i umocować (łącznie z klejeniem tych luźnych), a potem pielęgnować.
Na koniec odcinka Łukasz „sprzedaje” świetny patent na uzupełnienie akwarium wodą – tak, aby nie uszkodzić stworzonej aranżacji.
I zaprasza do odcinka o filtracji.
Odcinek III – dobre filtrowanie to podstawa
Filtracja to podstawa wszelkich rozmów na tematy akwarystyczne. Nic dziwnego – rodzaj filtra, jego umieszczenie (gdzie jest przepływ) oraz serwisowanie istotnie wpływają na życie w akwarium. Warto wybrać dobrze, by zaoszczędzić sobie problemów.
Łukasz podpowiada, na co zwracać uwagę przy zakupie (materiał, sposób pracy, wielkość, obsługa itp.). Poleca przy tym filtr Seachem Tidal 55, który w pełni zadowala naszego akwarystę, co wyjaśnia w zrozumiały i obrazowy sposób. Na filtrze sprawa się nie kończy – dobrze dobrane media filtracyjne (np. absorbent Purigen, węgiel aktywny Matrix czy Matrix Carbon) wspomagają funkcjonowanie akwarium.
Mamy aranżację, rośliny i filtrowanie. Co dalej?
Odcinek IV – początkowe problemy da się rozwiązać
Uruchomienie zbiornika to jedno, a drugie to poradzić sobie z problemami, które mogą się pojawić zaraz na początku lub potem w poszczególnych cyklach dojrzewania. Temu jest poświęcony odcinek czwarty, w którym dowiesz się o:
- pierwotniaku, czyli mętnej wodzie na początku przygody (czy to źle?),
- zakwicie wody (czyżby za dużo światła, nawozu?),
- gniciu roślin (co z nimi zrobić?),
- śluzowcu na korzeniach (groźny czy niegroźny?),
- cyklu azotowym (dziękujemy Łukaszowi za piękny wykres tłumaczący ten proces).
Uzdatniacz wody, mieszanina pozytywnych bakterii, podmiana wody, sposób oświetlania zbiornika i inne – tego typu działania utrzymają akwarium w świetnej kondycji. To warunek wprowadzenia tam mieszkańców.
Odcinek V – czas zaprosić nowych mieszkańców
Łukasz w odcinku piątym proponuje najpierw zatrudnić ekipę sprzątającą, czyli stworzenia (wcale nie glonojada, o dziwo), które wyczyszczą akwarium z resztek roślin, ryb, mchów, osadu (np. krewetki, otoski, ślimaki). Jak wchodzą i jak długo aklimatyzują się „sprzątacze”? O tym też w filmie.
Czas na głównych bohaterów – ci mogą trochę na początku zachwiać równowagą biologiczną w akwarium. Łukasz ma na to sposób i proponuje odpowiednie produkty. Objaśnia też kilka zasad doboru obsady, wziąwszy pod uwagę pewne kryteria:
- wielkość ryb,
- aranżację,
- ilość gatunków,
- preferencje żywieniowe ryb.
Wszystko gotowe, ale czy to wystarczy, by cieszyć oczy pięknym akwarium?
Odcinek VI – porządny przegląd roślin
Kiedy akwarium przetrwa kilka tygodni i życie w nim rozbuja się na dobre, przychodzi moment na przegląd roślin. Być może trzeba coś usunąć czy podmienić. A jeśli rośliny w zbiorniku wyglądają bardzo dobrze (gratulujemy!), należy się im kilka zabiegów pielęgnacyjnych, np.:
- przycinka,
- nawożenie,
- czyszczenie.
Łukasz pokazuje, jakie narzędzia się przydają do tych czynności i w jaki sposób je wykonać, żeby nie uszkodzić roślin i nie zaszkodzić rybom. Podpowiada, które pierwiastki i w jakich ilościach przydadzą się w akwarium.
Niespodzianka na koniec – Łukasz proponuje odważny eksperyment, którego skutki zobaczysz w kolejnym odcinku.
Odcinek VII – glonów nam tu nie trzeba
Zaniedbasz podmianę wody? Zbyt dużo nawozisz i naświetlasz akwarium? Co się wtedy stanie z Twoim królestwem wodnym? O tym mówi Łukasz w odcinku siódmym Akademii Seachema. Glony to zmora akwarystów. Wszelkie krasnorosty na wylocie filtra, nitkowate glony na roślinach, zielony nalot na liściach, szybach i dekoracjach, okrzemki – skąd się wzięły i co z nimi zrobić? Nasz prowadzący wszystko wyjaśnia i proponuje:
- mechaniczne usuwanie,
- nie, wcale nie preparaty, lecz znalezienie przyczyny,
- ekipę sprzątającą (o której mówił w odcinku V).
Po tym odcinku na pewno dasz sobie radę z glonami – i z zapobieganiem.
Odcinek VIII – podsumowanie akademii
Po kilku miesiącach prowadzenia akwarium low-tech i użytkowaniu produktów od Seachema Łukasz mógł już powiedzieć, że jest usatysfakcjonowany. Chwali sobie ten rodzaj podłoża, w pełni zadowolił go filtr Tidal 55 oraz media filtracyjne, szkło i oświetlenie, z których skorzystał. Uważa, że te produkty z całą gamą środków do nawożenia nadają się zarówno dla takich pasjonatów jak on sam, jak i początkujących akwarystów.
Celowo zaproponował aranżację akwarium prostą do wykonania, jednocześnie atrakcyjną i dającą dużo możliwości kompozycyjnych. Wybrał mało wymagające rośliny (dość dużo), lecz różnorodne, żeby pokazać, jak sobie radzą i gdzie można popełnić błąd w ich umieszczeniu i pielęgnacji.
Akwarium gotowe?
Jeżeli towarzyszyłeś nam przez wszystkie odcinki, masz już gotowe akwarium i pewnie pękasz z dumy. Choć bardziej prawdopodobne, że najpierw obejrzałeś całość filmów Akademii Seachema i teraz decydujesz się na założenie swojego królestwa roślin i ryb. Wiesz już, że nie potrzebujesz doświadczenia i bycia ekspertem w dziedzinie akwarystyki. Wystarczy trochę starania, mnóstwo chęci, odrobinę wolnego czasu. Bo przekonanie, że dasz radę, na pewno już masz. Powodzenia.