Stability

Stability

Stability to specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii, które szybko i skutecznie zaczynają prowadzić proces filtracji biologicznej, co zapobiega najczęstszej przyczynie śmierci ryb, czyli „zespołowi nowego zbiornika”. Preparat został stworzony specjalnie dla akwariów morskich i słodkowodnych. Zawiera mieszaninę bakterii tlenowych, beztlenowych oraz fakultatywnych (potrafiących prowadzić procesy metaboliczne zarówno w warunkach tlenowych jak i beztlenowych), które przyspieszają rozkład materii organicznej, amoniaku, azotanów i azotynów. W przeciwieństwie do innych produktów tego typu, Stability nie zawiera szczepów wytwarzających siarkowodór. Jest bezpieczny dla organizmów wodnych (także roślin) i nie można go przedawkować. Prace nad opracowaniem jego receptury trwały prawie 10 lat.

Bakterie znajdujące się w podobnych preparatach charakteryzują się ograniczoną wytrzymałością i małą tolerancją na zmiany temperatury, odczynu, poziomu składników organicznych, itp. Jeśli którykolwiek z tych parametrów nie mieści się w odpowiednim zakresie, komórki bakterii szybko obumierają. Podczas stosowania preparatu Stability to ryzyko nie występuje, ponieważ nie ma w nim tego rodzaju szczepów bakteryjnych. Znajdujące się tam mikroorganizmy charakteryzują się szerokim zakresem tolerancji na zmiany czynników środowiskowych. Duża ilość materii organicznej wręcz pobudza je do intensywniejszego wzrostu i namnażania się. Stability nadaje się do stosowania w zbiornikach morskich i słodkowodnych.

Sposób użycia: Przy zakładaniu nowego zbiornika, pierwszego dnia dodać 1 nakrętkę (5 ml) na każde 40 litrów pojemności akwarium. Później przez tydzień dodawać 1 nakrętkę na każde 80 litrów pojemności zbiornika. W tym okresie można rozpocząć wprowadzanie ryb i innych organizmów wodnych. Następnie dodawać 1 nakrętkę na każde 80 litrów pojemności zbiornika raz w miesiącu lub podczas każdej podmiany wody, a także przy wprowadzaniu nowych ryb i po skończeniu podawania leków.

  • Jak długo po podaniu Stability muszę czekać, zanim będę mógł bezpiecznie włączyć UV/ozon?

    A: UV i / lub ozon powinien być wyłączony na 7 dni przy starcie zbiornika lub na 24 godziny po dodaniu Stability przy podmianie wody, lub przy wpuszczeniu nowej ryby do zbiornika. UV lub ozon zabijają bakterie znajdujące się w Stability.

  • Q: Jaką ilość czasu bakterie Stability potrzebują, aby osiedlić się w zbiorniku?

    A: Bakterie powinny być w stanie osiedlić się w ciągu 24 godzin.

  • Q: Moje akwarium skończyło właśnie dojrzewać, ale popełniłem błąd wpuszczając dużo ryb w tym samym czasie. Zastanawiałem się czy mógłbym użyć Stability, aby zwiększyć rozkład materii organicznej i biofilm?

    A: Tak, Stability będzie bardzo pomocne w usuwaniu amoniaku, azotynów i azotanów dzięki zwiększeniu biofilmu. Jeśli Twój poziom amoniaku nie wynosi zero, połączenie Stability i AmGuard będzie bardzo przydatne i skuteczne w zmniejszaniu toksyczności amoniaku. Mieszanka bakterii będzie zużywać amoniak, azotyny i azotany w akwarium.

  • Często preparaty tego typu muszą być przechowywane w lodówce, aby bakterie przeżyły. Dlaczego Stability nie potrzebuje chłodzenia? Jeśli w roztworze znajdują się żywe bakterie to w jaki sposób tak długo przeżywają? Czy może w produkcie jest coś innego, lub coś poza bakteriami?

    A: Bakterie w Stability są żywe, ale nieaktywne. Występują one w postaci zarodników. Mogą wytrzymać ekstremalne temperatury i nie potrzebują pożywienia, aby przeżyć. Gdy dodasz je do swojego akwarium stają się aktywne.

    Te bakterie, które wymagają chłodzenia są aktywne. Chłodzenie spowalnia ich cykl życia i potrzebują wtedy mniej pożywienia. Ponieważ są one aktywne wymagają pokarmu, który jest pakowany razem z nimi do butelki. Nie przetrwają one ekstremalnych temperatur i braku pokarmu.

  • Q: Czy da się przedawkować Stability?

    A: Bardzo trudno jest przedawkować Stability. Nigdy nie można mieć za dużo pożytecznych bakterii. Najgorszą rzeczą jaka może się stać jest zakwit bakteryjny w wodzie, ale jest to rzadkie i ustępuję samoczynnie.

  • Q: Skończyłem sugerowane 7-dniowe dawkowanie, jednak mój zbiornik nadal jest niedojrzały. Dlaczego?

    A: Każdy zbiornik ma różny okres dojrzewania. Ciężko określić dokładny czas, kiedy Twoje akwarium będzie całkowicie dojrzałe. Generalnie większość zbiorników dojrzewa w ciągu 4-6 tygodni.

  • Q: Jeśli planuję zrobić cykl bez ryb i użyć Stability, czy muszę dodać źródło amoniaku, aby uruchomić cykl azotowy?

    A: Tak, w przypadku przyspieszonego czasu dojrzewania, będziesz musiał dodać szczyptę jedzenia codziennie dopóki nie wykryjesz amoniaku. W tym momencie możesz przestać dodawać jedzenie i pozwolić bakteriom na działanie.

Cykl azotowy to temat, który niejednemu akwaryście potrafi spędzić sen z powiek. Czym jest tytułowy cykl? Jak go uruchomić, zapewnić prawidłowy przebieg i doprowadzić do zamknięcia cyklu?

Pierwsze tygodnie funkcjonowania akwarium

Po uruchomieniu akwarium z wystrojem i filtracją następuje okres naturalnego zasiedlania i mnożenia się bakterii, które oczyszczają wodę ze szkodliwych związków amoniaku i azotynów. Związki te powstają wraz z rozwojem akwarium z cząstek materii organicznej gromadzonych w podłożu i będących naturalnymi produktami przemiany materii ryb oraz obumarłych części roślin.

W celu ich eliminacji wykorzystujemy pożyteczne bakterie. Namnażanie się odpowiednich populacji bakterii z rodzin Nitrosomonas, Nitrobakter lub zbliżonych, aby w rezultacie zmetabolizowały po kolei amoniak i azotyny do azotanów trwa około 6 tygodni. To stosunkowo długi okres i rzadko akceptowalny dla początkującego akwarysty. Każdy, już następnego dnia od wlania wody chciałby kupić ryby. Personel sklepów najczęściej odwleka to, aby nie mieć kłopotów z klientem, który mógłby mieć problem ze stratami wśród ryb po nagłym wzroście zanieczyszczeń w wodzie.

Sprzedawcy często proponują bakterie na start, które są traktowane jako wsparcie dla filtra biologicznego. Dobre i to, ale to za mało. Cykl azotowy odbywa się bowiem w akwarium non stop. Wprowadzenie żywych zwierząt dopiero potęguje to zjawisko do wręcz groźnych rozmiarów, zwłaszcza przy przerybieniu i przekarmianiu naszych podopiecznych.
Co z azotanami?
O ile filtr biologiczny dość sprawnie rozkłada amoniak i azotyny, to praktycznie jest bezradny wobec azotanów. Można sobie wyobrazić, iż powstaje w ten sposób pewne przyzwolenie i tolerancja obecności niewielkiego stężenia azotanów w akwarium. Z tym, że niewielkie czasem oznacza kilka mg/l, a czasem kilkadziesiąt, zależnie od przyjęcia stopnia tolerancji przez właściciela akwarium.

Niestety, azotany nie są obojętne i są również szkodliwe dla ryb. Ich obecność prowadzi m.in. do methemoglobinemii, choroby objawiającej się utratą zdolności do transportu tlenu. To może powodować stres i wtórne choroby. Jedyną, powszechną metodą usuwania azotanów, która jest prosta, akceptowalna przez wszystkich, a jednocześnie niedroga to standardowa podmiany wody.

W rezultacie następuje rozcieńczanie azotanów w akwarium. Ale tylko rozcieńczanie, a nie trwała ich eliminacja. I tak to trwa od lat, może z małymi wyjątkami, zwłaszcza w akwarystyce morskiej, która z natury droższa akceptuje droższe, bardziej zaawansowane technicznie rozwiązania radzące sobie z azotanami jak denitryfikatory czy reaktory na biopelety, w których do pracy zaprzęgnięte są bakterie… metabolizujące azotany.

Dodajmy jeszcze to, że preparaty bakteryjne zawierają szczepy bakterii, które rozkładają materię organiczną – działają jak odmulacz; oraz fakultatywnych, które w warunkach tlenowych i beztlenowych metabolizują azotany do wolnego azotu i tlenu.

Czyli możemy uzyskać nieosiągalne – akwarium wolne od azotanów!

Co zatem wybrać?

  • Seachem Prime

    Uzdatniacz wody Prime firmy Seachem, którego unikatową wartością jest zdolność usuwania z wody amoniaku. Usuwa również z wody kranowej chlor, chloraminę, metale ciężkie, stymuluje wydzielanie ochronnego śluzu wydzielanego przez ryby, działa odstresowująco.

    Pierwszym i szalenie trującym związkiem rozkładu materii organicznej jest amoniak, którego już niewielkie ilości prowadzą do śnięcia ryb, uszkadzają układ nerwowy, wywołują stres i podatność na choroby.

    Nagłe zwiększenie obsady ryb np. przy uruchamianiu akwarium, powoduje drastyczne zwiększenie wydalanej przez nie materii organicznej w postaci odchodów. Jeśli dołączymy do puli niezjedzone resztki pokarmu doprowadzimy do niekontrolowanego wzrostu amoniaku, z którym nie są w stanie poradzić sobie bakterie w filtrze. Potrzeba na to wielu dni , aby zwiększyły swą populację do liczebności pozwalające usunąć podwyższone zanieczyszczenie wody.

    Jest jeszcze jeden aspekt, który nie jest powszechnie znany. Stężenia około 5mg/l amoniaku powodują spowolnienie metabolizmu i tempa namnażania się bakterii w filtrze. Natomiast wyższe stężenia są już toksyczne – giną przy nim wszystkie bakterie w systemie filtracyjnym. Nie możemy zatem liczyć na to iż nasza filtracja poradzi sobie z każdą sytuacją a tym bardziej tą, związaną z nagłym wzrostem stężenia amoniaku w wodzie.

    Przy braku amoniaku lub zmniejszeniu go do minimalnego stężenia, łatwo poradzą sobie z nim bakterie, nie dojdzie do przeciążenia systemu filtracyjnego i nie będzie zagrożenia zatrucia. Warunek – trzeba systematycznie używać Prime. Przedawkowanie tego preparatu nie ma skutków ubocznych, a ciągła obecność w wodzie składnika neutralizującego amoniak daje większą gwarancję, że nie dojdzie do przypadkowego zatrucia mieszkańców akwarium.

  • Seachem Stability

    Rzecz druga – Stability. W naukach biologicznych następuje ciągły postęp i rozwój wiedzy. Wykorzystuje to branża akwarystyczna również w hodowli bakterii oczyszczających wodę ze szkodliwych związków. Ale nie są to zwykłe bakterie, powszechnie występujące w filtrach akwariowych.

    Szczepów bakterii, które występują w naturze i mogą służyć akwarystom jest bardzo wiele ( prawdopodobnie tysiące). Wyselekcjonowanie tych najwartościowszych to długotrwały i kosztowny proces. Jednak efekt widoczny w akwarium często przerasta oczekiwania.

    Jedynym mankamentem jest to, że tak jak w naturze, tak w akwarium bakterie konkurują ze sobą o pokarm. I te bardziej przydatne dla nas akwarystów – mogą przegrywać z innymi mniej wydajnymi szczepami, naturalnie osiedlającymi się w filtrach. Dlatego ważne jest ich stałe uzupełnianie, a nie dozowanie ich wyłącznie zachowawczo w trakcie uruchamiania akwarium.

    Przez 10 lat laboratorium marki Seachem pracowało nad stworzeniem zestawu bakterii odpornych na warunki zewnętrzne takie jak szerszy zakres temperatur oraz osiągając ich wyższą przeżywalność w butelce – zachowując równocześnie wysoką skuteczność.

    Tak powstało Stability. Bakterie zbierające doskonałe recenzje

  • Seachem Pristine

    Po trzecie Pristine – odmulacz w płynie. Każde akwarium, co jakiś czas, wymaga usuwania resztek pokarmów, detrytusu i obumarłych części roślin. Najczęściej posługujemy się przy tym metodą mechaniczną przez odsysanie rurką tych zalegających na i w podłożu resztek, których bakterie znajdujące się w filtrze nie są w stanie rozłożyć.

    Aby usprawnić ten zabieg i zadbać o wysoką skuteczność potrzebne są bakterie wyspecjalizowane w rozkładaniu dużej masy materii organicznej. Do walki z pozostałościami pokarmowymi i detrytusem najlepszy jest Pristine. Jest to mieszanka bakterii wyspecjalizowanych w konsumpcji takich pozostałości i przemianie ich na amoniak.

    Tym z kolei zajmie się Prime wraz ze Stability. Rezultatem będzie ciągle ładne, czyste podłoże pozbawione stref beztlenowych. Pristine szczególnie zaleca się użytkownikom podłoży typu Soil, których nie można odmulać mechanicznie. Dodatkowo zawarte w Pristine bakterie denitryfikacyjne będą rozkładały azotany do wolnego azotu i tlenu.

Dzięki tym kilku butelkom możemy uruchomić i zamknąć cykl azotowy w kilka minut, łącznie z usunięciem Azotanów – co ma szczególne znaczenie w początkowej fazie życia akwarium, gdy posiadamy jeszcze stosunkowo małą biomasę roślin, które mogłyby je po części konsumować.

Należy przy tym pamiętać o systematycznej opiece nad akwariami, badaniu wody przez wykonywanie testów, uzupełnianiu niezbędnych składników odżywczych dla roślin i ryb. Nie zajmuje to wiele czasu, a efekty mogą być wymarzone. Wymienione tu preparaty są odpowiedzią na potrzeby wszystkich akwarystów oraz ich największe bolączki.

Biolodzy firmy Seachem wykorzystując najnowsze badania nauk biologicznych i chemicznych, proponują nam pielęgnowanie akwariów w sposób prosty, bezpieczny, bezproblemowy. Dzięki temu możemy cieszyć się naszym hobby bez nieustannej, czasem z góry przegranej walki o czyste, zdrowe środowisko dla naszych podopiecznych.

Przetestuj i przekonaj się sam